2018-2019

  • Thomas Boudreaux, 2019, NSF Graduate Research Fellowship Program Honorable Mention
  • Yasmene Dergham, 2019, Humanity in Action Fellowship award recipient
  • Kendal Karstens, 2019, Fulbright US Student Program Grant recipient (ETA, Belarus); Critical Language Scholarship program (declined)
  • Will Lefever, 2021, Amgen Scholars Program (wait-listed)
  • Sarah Mitchell, 2018, Alpha Lambda Delta Graduate Fellowship alternate (administered by ALD Coordinator Bradley Taylor)
  • Avery Moon, 2020, Benjamin A. Gilman International Scholarship Program recipient; NC Summer Policy Institute recipient
  • Sarah Moss, 2019, Fulbright US Student Program semi-finalist (ETA, Armenia)
  • Erica Schimmel, 2019, Fulbright US Student Program recipient (ETA, Moldova); Teaching Assistant Program in France alternate
  • Mikaela Seeman, 2021, DAAD-RISE (wait-listed)
  • Brooke Smith, 2021, James G. Stemler Study Abroad Scholarship (administered by ALD Coordinator Bradley Taylor)
  • Savannah Stoughton, 2019, Teaching Assistant Program in France recipient

2017-2018

  • Catherine Bakewell, 2017, Fulbright U.S. Student Program alternate (ETA, Spain)
  • Thomas Boudreaux, 2019, Goldwater Scholarship recipient; NCHC Portz Scholar (administered by Dr. Bill Carpenter)
  • Ella Cusano, 2020, James G. Stemler Study Abroad Scholarship (administered by ALD Coordinator Bradley Taylor)
  • Yasmene Dergham, 2019, Boren Scholarship recipient
  • Shirley Garrett, 2020, North Carolina Summer Policy Institute Scholar
  • T’keyah Johnson, 2018, Samuel Huntington Award semi-finalist
  • Emily Judson, 2018, University of Leicester Presidential Scholarship
  • Kendal Karstens, 2019, Truman Scholarship finalist
  • Sarah Moss, 2019, PPIA Summer Conference for Undergraduates award recipient (George Washington University, Washington, DC)
  • Maddi McMullin, 2020, James G. Stemler Study Abroad Scholarship (administered by ALD Coordinator Bradley Taylor)
  • Luke Olivier, 2018, Fulbright U.S. Student Program semi-finalist (ETA, Malaysia)
  • Anfernee Parker, 2018, Princeton in Latin America finalist
  • Rebecca Ulrich, 2018, NSF GRFP Award Recipient; NIH Oxford-Cambridge Scholarship recipient (declined); Alpha Lambda Delta Graduate Fellowship recipient (administered by ALD Coordinator Bradley Taylor)
  • Lilly Wingate, Fulbright U.S. Student Program alternate (ETA, Malaysia)

2016-2017 (Founding of the Office of Fellowships and Awards)

  • Catherine Bakewell, 2017, Teaching Assistant Program in France (TAPIF) recipient; North American Language and Culture Assistants in Spain recipient (declined); Fulbright U.S. Student Grant semi-finalist (ETA, Spain)
  • Thomas Boudreaux, 2019, Goldwater Scholarship Honorable Mention
  • Yasmene Dergham, 2019, Gilman Scholarship recipient (Morocco); Boren Scholarship alternate (Jordan)
  • Brekk Hayward, 2018, Alpha Lambda Delta Jo Anne J. Trow Undergraduate Scholarship (administered by ALD Coordinator Bradley Taylor)
  • Maggie Foxx, 2017,  North American Language and Culture Assistants in Spain recipient
  • Liz Reichart, 2017, Fulbright U.S. Student Grant recipient (research, Germany)
  • Christine Rickert, 2016, Mississippi Teacher Corps placement
  • Rebecca Ulrich, 2018, Goldwater Scholarship Honorable Mention

2015-2016

  • Hannah Bailey, 2016, Fulbright U.S. Student Program Grant Recipient (research, Bosnia)
  • Caroline Cunningham, 2019, Gilman Scholarship to England
  • Gavin Coombs, 2014, NSF GRFP Recipient (graduate school: Yale University)